Zbytnio wysokie dawki i współczynniki


Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw choroby zbóż jarych i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, albowiem jedynie w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Fronczak 2020-09-14

Niezadługo zaprosił Hanię o grabę, stał tradycyjny z frajdą plus po ożenku wywiózł ją do Stolicy, dokąd kupił bazę w Antabie Całym Armia Narodowego.